(+48) 22 831 13 04 smptchem@gmail.com

W setną rocznicę urodzin prof. Janiny Janikowej

Dokładnie 100 lat temu16 maja 1925 r. – w Wieliczce urodziła się prof. dr hab. Janina Maria Janikowa (z domu Machaczka). Osoba szczególnie ważna dla SMPTChemzałożycielka i wieloletnia opiekunka Sekcji, a przy tym istotna postać w dziedzinie polskiej fizyki chemicznej i rozwoju dydaktyki chemii.

Była pierwszą kierowniczką Zakładu Chemii Fizycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, twórczynią Pracowni Ramanowskiej UJ, a także inicjatorką seminariów „Nauka–Religia–Dzieje” – wyjątkowych na skalę kraju (a z czasem także i Europy) interdyscyplinarnych spotkań wybitnych przedstawicieli świata nauki, przyrody, medycyny, filozofii, religii i historii.

Dla SMPTChem najistotniejsza była jednak jej działalność organizacyjna. Prof. Janikowa przez lata angażowała się w prace Polskiego Towarzystwa Chemicznego – początkowo głównie w Oddziale Krakowskim, a następnie również w Prezydium Zarządu Głównego, którego Wiceprzewodniczącą została w 1976 r. Wkrótce potem, podczas XX Zjazdu Głównego PTChem w Szczecinie (1977 r.), zainicjowała studenckie forum dyskusyjne – pierwszy krok w stronę powołania Sekcji Studenckiej Polskiego Towarzystwa Chemicznego, oficjalnie utworzonej w 1983 r. W kolejnych latach Pani Profesor koordynowała organizację Forum Młodych, które do dziś pozostaje ważnym elementem Zjazdów Naukowych PTChem, oraz sprawowała opiekę nad działalnością Sekcj. Od 1983 r. w jej ramach odbywały się coroczne Seminaria Wiosenne – spotkania studentów z zaproszonymi specjalistami i badaczami, organizowane przy ul. Freta 16 w Warszawie. Organizowała również Seminaria Doktoranckie – kilkudniowe zjazdy doktorantów zajmujących się chemią i fizyką, które miały miejsce w schronisku na Kalatówkach w Zakopanem. To właśnie z połączenia idei tych dwóch wydarzeń – Seminariów Wiosennych i Doktoranckich – narodziły się Zjazdy, które znamy dzisiaj.


A Sekcja Młodych?
Przekształcona z Sekcji Studenckiej, łączy kolejne pokolenia młodych chemików i – po ponad 40 latach – wciąż działa prężnie. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że dzisiejsze Zjazdy oraz cała działalność SMPTChem to piękne dziedzictwo Profesor Janikowej.

Z okazji setnej rocznicy urodzin badaczki zachęcamy do zapoznania się ze wspomnieniem o tej fascynującej polskiej fizykochemiczce, zamieszczonym na stronie jej jednostki macierzystej – Wydziału Chemii UJ:
👉 KLIKNIJ, ABY ODWIEDZIĆ WITRYNĘ