(+48) 22 831 13 04 smptchem@gmail.com

Podsumowanie stażu zorganizowanego przez Synthos S. A. w ramach nagrody w konkursie dla uczestników Zjazdu Wiosennego SSPTChem 2017 w Stegnie

sie 31, 2017 | Archiwum, Poprzednie Zjazdy

W ramach konkursu zorganizowanego przez Synthos S.A. uczestnicy Zjazdu Wiosennego Sekcji Studenckiej Polskiego Towarzystwa Chemicznego w Stegnie mogli wygrać płatny staż w ich przedsiębiorstwie. Aby wziąć udział w konkursie należało zaproponować rozwiązanie jednego z dwóch problemów w wersji pisemnej:
1) Zaproponuj strukturę kauczuku syntetycznego do modyfikacji mas asfaltowych wraz z jej uzasadnieniem,
2) Zaproponuj strukturę polimeru łatwo rozpuszczalnego w wodzie o wysokiej odporności termicznej (minimum 100ºC) wraz z jej uzasadnieniem.
Zwyciężczynią konkursu została Nikola Fajkis, studentka I roku studiów magisterskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jej praca dotyczyła aminowej pochodnej bis fenolu A i jej termo stabilności. Poniżej przedstawiamy krótkie podsumowanie stażu odbytego przez Nikolę:

W ramach wygranego konkursu, organizowanego przez Synthos S.A., odbyłam płatny, miesięczny staż w dziale R&D. Praca konkursowa polegała na zaprojektowaniu polimeru, który byłby zarówno rozpuszczalny w wodzie jak i trwały w temperaturze na temperaturze 100°C. Staż odbył się w zespole ds. SSBR (z ang. Solution-Polymerized Styrene-Butadiene Rubber), gdzie zajmowałam się syntezą organiczną, a przede wszystkim reakcją Grignarda. Ze względu na substancje wrażliwe na wilgoć nauczyłam się również destylować pod próżnią, a także pracować w komorze rękawicowej. Dodatkowo, pierwszy raz miałam okazję przekonać się jak wygląda produkcja substancji na dużą skalę. Uważam, ze wiedza i umiejętności zdobyte na stażu na pewno przydadzą mi się w przyszłości. Podczas pracy nie tylko poszerzyłam swoje horyzonty, ale również poznałam niesamowitych ludzi, z którymi nadal utrzymuję kontakt. Szczerze polecam udziały w konkursach organizowanych przez potencjalnych pracodawców. Jestem przekonana, że umiejętności nabyte na stażach zaowocują w przyszłości.

 

Dziękujemy firmie Synthos S. A. za zorganizowanie konkursu i liczymy na dalszą współpracę w przyszłości.